Jak zarabiać jako fotograf?

przez Photonesto
Jak zarabiać jako fotograf

Wiesz, jak zarabiać na fotografii i jak sprawić, by zawód, który tak kochasz, przynosił Ci zyski? Jest na to kilka sposobów! W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat tych, które uznaliśmy za najciekawsze i najłatwiejsze do realizacji. Zapraszamy do lektury!

Fotografia – pasja i sposób na życie

Nikt nie zostaje fotografem dla pieniędzy. To jeden z tych zawodów, który podejmuje się z pasji i chęci tworzenia. Jeśli robisz zdjęcia, masz pewnie w sobie duszę artysty i to właśnie dlatego nigdy nie ustajesz w swoich poszukiwaniach, spędzasz długie godziny nad obróbką i rozpiera Cię duma, gdy patrzysz na owoce Twojej pracy. 

Jednak nie samą dumą żyje człowiek. Potrzeba też pieniędzy. Jak je zarabiać? Oczywiście fotografując! Ale to może nie wystarczyć. Warto więc pochylić się nad innymi sposobami robienia pieniędzy ze swojego fachu, a także nad opcjami zarobku pasywnego, a więc zrobieniu produktu, który można wielokrotnie sprzedawać. Takiemu rozwiązaniu daleko do upragnionego „leżę, a pieniądze same wpływają na moje konto”, bo żeby zarabiać pasywnie trzeba być niezwykle aktywnym i nieustannie rozwijać swoje pomysły, ale jest z pewnością warte spróbowania, bo może znacząco podnieść Twoje zarobki. 

Najważniejsza zasada, jeśli chcesz zarabiać jako fotograf? Postaw na dywersyfikację, a więc na uzyskiwanie dochodu z paru źródeł. Dzięki temu będziesz robić pieniądze nawet wtedy, gdy z jakiegoś powodu zmniejszy Ci się liczba zamówień od klientów (jak na przykład w czasie niedawnej pandemii) albo kiedy skończy się sezon na sesje, w których się specjalizujesz.  

11 sposobów na to, aby zarabiać jako fotograf

Jak więc zarabiać na fotografii? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najlepszych sposobów i opisaliśmy je w punktach. Oto one – mamy nadzieję, że się zainspirujesz!

1. Sesje fotograficzne

sesje fotograficzne

To najbardziej oczywisty sposób zarabiania pieniędzy na fotografii. Ogłaszasz swoje usługi (w Internecie, poprzez znajomych, w ogłoszeniu), klient dzwoni, umawiasz się na sesję, robisz zdjęcia, obrabiasz je, sprzedajesz. Schemat jest prosty i możesz zacząć go stosować w każdej chwili. Aby cały proces był szybki i sprawny, warto skorzystać z dobrych platform do zamieszczania galerii z sesji. Z pomocą Photonesto na przykład możesz wgrać nieobrobione zdjęcia do profesjonalnie przygotowanej galerii, a następnie przesłać klientowi linka, dzięki któremu będzie mógł wybrać te fotografie, które chce, by zostały poddane obróbce. Zaoszczędza to wiele czasu i zachodu – tak fotografowi, jak i jego klientom!

Jeśli decydujesz się na robienie sesji, warto pomyśleć o niszy, w jakiej chcesz się specjalizować. W zależności od tego, czy zdecydujesz się na sesje ślubne, rodzinne, ciążowe, mini sesje tematyczne (np. walentynkowe czy narzeczeńskie), na zdjęcia produktów, nieruchomości czy eventów, w inny sposób będziesz pozyskiwać klientów, a Twoje sesje będą wyglądały trochę inaczej. Warto więc pomyśleć o specjalizacji jak najszybciej!

2. Edukacja

Jeśli jesteś doświadczonym fotografem, świetnym pomysłem na zwiększenie zarobków, a przy okazji na podniesienie profilu zawodowego, jest edukowanie innych fotografów. Aby to robić, nie musisz mieć wykształcenia nauczycielskiego – wystarczy wiedza i chęć dzielenia się nią z innymi. 

Jest parę sposobów na to, by edukować innych. Możesz organizować kursy fotografii dla poczatkujących lub zaawanasowanych, możesz uczyć, jak prowadzić biznes fotograficzny, jak rozwijać go, jak promować swoje usługi i jak zaistnieć w mediach społecznościowych. Kursy możesz prowadzić tak online jak i w trybie stacjonarnym, ten drugi sposób wymaga jednak odpowiednich warunków i pomieszczeń, a pierwszy możesz realizować z dowolnego miejsca na ziemi i uczyć każdego, bez względu na to, gdzie obecnie przebywa. 

Oprócz kursów ciekawym pomysłem na dodatkowy zarobek jest przygotowywanie ebooków i prezentacji na temat zdjęć, czy wreszcie udzielanie konsultacji dla tych fotografów, którzy nie chcą zobowiązywać się do całego kursu, a mają potrzebę porozmawiania z kimś na temat tego, co robią. 

3. Sprzedaż presetów 

Ciekawym pomysłem na dodatkowy, pasywny zarobek dla fotografa jest sprzedaż presetów. Dzisiejszy świat stoi mediami społecznościowymi, a te z kolei opierają się w dużej mierze na fotografiach. Wiadomo, że nie każde zdjęcie zrobione z telefonu będzie od razu świetne i nie każde przyciągnie uwagę. Wiele osób nie potrafi profesjonalnie obrabiać fotografii – to skomplikowany proces, zwłaszcza wtedy, gdy nie robisz tego na co dzień. Właśnie dla takich osób powstały presety – gotowe ustawienia do obróbki zdjęć, które pomagają naśladować dany styl, wprowadzać odpowiednią atmosferę, poprawiać kontrast, naświetlenie itd. 

Są osoby, które na sprzedaży presetów zrobiły już duże pieniądze, warto więc pochylić się nad tą opcją i spróbować swoich sił!

4. Sprzedaż albumów / odbitek 

sprzedaz albumow

Oprócz sprzedaży zdjęć sesyjnych, dobrym źródłem dochodu dla fotografów jest sprzedawanie innych produktów ze zdjęciami. Photobooki czy odbitki to te najbardziej oczywiste, ale można pójść o krok dalej i zaoferować klientom druki wielkoformatowe, kalendarze, koszulki czy wreszcie puzzle a nawet gry memory. Takie spersonalizowane pamiątki to świetny pomysł na prezent! 

5. Sprzedaż gotowych zdjęć w Internecie

Wielu fotografów żyje z platform takich jak Shutterstock czy iStock. Wystarczy tylko zrobić świetnie zdjęcia (ale to przecież potrafisz), a potem wgrać je na platformę i opisać odpowiednimi słowami kluczowymi, by dać się łatwo odnaleźć w tłumie. To doskonały sposób na dodatkowe, pasywne zarobki, gdzie zdjęcia raz zrobione zarabiają na Ciebie bez konieczności ponownego maczania w nich palców!

6. Sprzedaż odbitek na targach

Targi sztuki czy rzeczy użytkowych stają się coraz bardziej popularne i przyciągają tłumy. Jeśli masz trochę dobrych fotografii, wydrukuj je w dużych formatach i ustaw swoje stanowisko na lokalnych targach. Wśród odwiedzających na pewno trafisz na ludzi, którym Twoje prace przypadną do gustu, a jednocześnie rozprowadzisz wiele wizytówek i poszerzysz grono osób, które o Tobie wiedzą. 

7. Blogowanie

Blogowanie to dziś podstawa dla każdego, kto chce zaistnieć w sieci. Pozwala na zbudowanie swojej marki, na pokazanie siebie jako profesjonalisty i osoby zaufanej, jednocześnie poprawia widoczność i zwraca uwagę na Twoją stronę internetową i usługi. 

Jak się za to zabrać? Bloga można założyć od ręki – istnieje wiele platform, które sprawiają, że proces ten jest naprawdę łatwy. Jeśli chcesz spróbować swoich sił bez zbędnych inwestycji, daj szansę darmowemu Bloggerowi. Jeśli od razu zależy Ci na profesjonalnej obecności w sieci, sprawdź Squarespace czy WordPressa – ulubieńca wszystkich blogerów. Skup się na regularnym publikowaniu wartościowych treści, aby Twoi czytelnicy zaczęli na Ciebie liczyć i czekać na to, co tym razem im opowiesz. Oczywiście każdy wpis powinien być poparty świetnymi fotografiami!

Oprócz prowadzenia bloga, konieczna jest także obecność w mediach społecznościowych. Tutaj topowym miejscem dla fotografów jest Instagram, który opiera się na zdjęciach. Dzięki Instagramowi można znaleźć nowych klientów, nawiązać kontakt z najlepszymi fotografami w branży, podpatrzeć, co robią inni, a w końcu wypromować się na guru w dziedzinie fotografii. Po więcej informacji o tym, jak działać na Instagramie, żeby zobaczyć natychmiastowe korzyści, zerknijcie tu

Ciekawym rozwiązaniem na promocję swojej działalności, a także na zarabianie, na przykład na reklamach, jest prowadzenie własnego kanału na YouTube, pokazującego filmiki instruktażowe czy inspirujące innych do pracy. 

Jeśli zdobędziecie wielu obserwatorów na którymś z kanałów społecznościowych, możecie pomyśleć o nawiązaniu ciekawych współpracy z dużymi markami zajmującymi się fotografią. Często traktują one osobiste konta na YouTube czy Instagramie jako alternatywne miejsca marketingowe. 

8. Wynajem przestrzeni

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem własnej przestrzeni, możesz zarabiać na wynajmowaniu jej innym. Studia fotograficzne to najbardziej oczywista opcja, ale pamiętaj, że dziś liczy się przede wszystkim oryginalność. Masz szklarnię? Świetnie, na pewno są fotografowie, którzy właśnie jej poszukują. Twoje mieszkanie pełne jest ciekawych obiektów? Z pewnością znajdziesz kogoś, kto chciałby w nim przeprowadzić sesję. Twój ogród kipi od kolorowych kwiatów? Co powiesz na wypromowanie go jako najlepszego miejsca do robienia zdjęć przez fotografów roślinnych?

9. Organizacja konferencji i spotkań dla fotografów

Bardzo modnym sposobem spędzania czasu są dziś konferencje i spotkania dla fotografów. To idealne okazje do nawiązania kontaktów, wypromowania się i zaistnienia w wielkim świecie zdjęć. Jeśli masz zdolności organizacyjne, dlaczego nie spróbujesz swoich sił w organizacji takich właśnie eventów? Śniadania, lunche, popołudnia przy kawce, wieczorne chaty – formatów jest wiele, ważne, by zgromadzić odpowiednie osoby!

10. Udział w konkursach

Może zabrzmi to jak coś oczywistego, ale świetnym miejscem, by się wypromować, a przy okazji spróbować powalczyć o nagrody pieniężne, są konkursy dla fotografów. Odkąd świat stał się globalną wioską, możesz brać udział w konkursach organizowanych przez przeróżne instytucje w przeróżnych krajach – nie ograniczaj się więc i do dzieła!

11. Zwiąż się ze znaną marką

Wiele znanych marek, jak chociażby uwielbiane przez wszystkich Airbnb, poszukuje fotografów, którzy będą z nimi współpracowali jako freelancerzy. Jeśli więc masz swoją niszę, sprawdź, który z dużych graczy przyjmuje takie właśnie zgłoszenia i spróbuj swoich sił! 

W sztuce zarabiania na fotografii nie ma ustalonych recept ani zasad. Ważne, by być kreatywnym i nigdy nie ustawać w poszukiwaniach i rozmyślaniach nad tym, co jeszcze można zrobić. Po więcej inspiracji zapraszamy Cię na naszego bloga, Instagrama i kanał YouTube!

Jeśli jeszcze nie korzystasz z Photonesto wypróbuj teraz !

Polecane artykuły