Chcesz wiedzieć, dlaczego marketing w fotografii jest niemal tak ważny jak same zdjęcia? Marzy Ci się, by zostać guru reklamy i by zamówienia wpadały same, bez wysiłku z Twojej strony? A może po prostu planujesz zacząć przygodę z promowaniem biznesu fotograficznego, a nie masz pojęcia o podstawowych taktykach marketingowych? Czytaj dalej – specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy przewodnik na temat marketingu w fotografii. Same konkrety, zero lania wody!
Po co fotografowi marketing?
Możesz się zastanawiać, po co w ogóle fotografom potrzebny jest marketing. Czy dobre zdjęcia nie obronią się same? Odpowiedź jest prosta – obronią się, ale najpierw muszą zostać odnalezione i dostrzeżone. I właśnie tym zajmuje się marketing – pozwala wypromować Twoje fotografie i sprawić, by dotarły do właściwych osób. Właściwych, a więc takich, które chcą zapłacić za Twoje usługi!
Marketing w fotografii – kiedy najlepiej się za niego zabrać?
Często zdarza się, że fotografowie nie mają kiedy zabrać się za działania marketingowe. Umawianie się na sesje, kontakt z klientami, wreszcie wykonywanie zdjęć i ich obróbka pochłaniają na tyle dużo czasu, że trudno wygrzebać dodatkowe godziny na promocję. Jednak każdemu zdarzają się momenty zastoju, gdy biznes idzie trochę wolniej, gdy nie ma sezonu na śluby albo gdy zwyczajnie nie zebrało się dostatecznie dużo klientów, by wypełnić czas przeznaczony na pracę. I właśnie wtedy warto zabrać się za działania marketingowe.
Promowanie usług fotograficznych – przydatne wskazówki
Jeśli przekonaliśmy Cię, że promocja usług fotograficznych to coś, nad czym wypada się pochylić, zerknij na nasze wskazówki. Na pewno znajdziesz wśród nich parę opcji, które możesz wykorzystać od ręki!
1. Znajdź swoją niszę
Pierwszą rzeczą, za jaką musisz się zabrać, gdy myślisz o rozwinięciu działań marketingowych, jest sprecyzowanie Twojej niszy. Fotografia to temat obszerny, a konkurencja jest bardzo duża. Dlatego właśnie odnalezienie konkretnego tematu, w jakim będziesz się specjalizować, pozwoli Ci wyróżnić się z tłumu fotografów.
Jak to zrobić? Pomyśl o rzeczach, które lubisz najbardziej. Jeśli to portrety, zastanów się, czy nie byłoby dobrym pomysłem skupienie się na konkretnym typie (na przykład portretach ślubnych) lub na konkretnych modelach (na przykład dzieciach). A może Twoim hobby jest gotowanie i uwielbiasz fotografować dania kuchni azjatyckiej? To kolejna doskonała i dość wąska nisza, która pozwoli Ci stać się prawdziwym specjalistą!
Dzięki sprecyzowaniu niszy łatwiej będzie Ci odnaleźć grupę klientów docelowych i przekonać ich do korzystania z Twoich usług.
2. Przygotuj charakterystykę klienta idealnego
Określenie grupy docelowej to absolutna podstawa wszystkich działań marketingowych. Jeśli wiesz, kim jest Twój potencjalny klient, co lubi, jakie są jego zainteresowania, z jakich mediów społecznościowych korzysta, jak spędza czas wolny i jak lubi wydawać pieniądze, wówczas będzie Ci o wiele łatwiej go znaleźć i zainteresować Twoją ofertą. Jeśli specjalizujesz się w fotografii dziecięcej, Twoimi klientami będą rodzice, czasem dziadkowie, potencjalnie także żłobki i przedszkola. Jeśli fotografujesz jedzenie azjatyckie, Twoimi zdjęciami powinni zainteresować się restauratorzy, recenzenci, może blogerzy. Teraz wystarczy tylko pomyśleć, gdzie ich znaleźć. Dzięki dokładnej identyfikacji grupy docelowej Twoje działania marketingowe będą znacznie skuteczniejsze!
3. Daj się odnaleźć
Możesz być najlepszym fotografem świata, ale jeśli nie pozwolisz klientom dowiedzieć się o Twoich pracach, wówczas nie będziesz mieć szansy, by na nich zarobić. A wiadomo, jeśli nie będziesz na nich zarabiać, nie będziesz mieć funduszy, żeby się rozwijać, itd., itd.
Dlatego właśnie każdy szanujący się fotograf powinien mieć własną stronę internetową. To taka wirtualna wizytówka, którą możesz pokazać dowolnemu klientowi i która sama na siebie pracuje, wyświetlając się każdemu, kto szuka Twoich usług.
Jak powinna wyglądać dobra strona internetowa? Nie mamy gotowego przepisu, bo wszystko zależy tu od Ciebie. Ale pamiętaj, że każda strona fotografa musi zawierać:
– sekcję ze zdjęciami Twojego autorstwa,
– sekcję, gdzie można znaleźć Twoje dane kontaktowe,
– sekcję, gdzie można przeczytać więcej o Tobie, Twojej ofercie, a także zobaczyć opinie wystawione przez Twoich klientów.
4. Rozwiń działania online
Dzisiejszy świat obraca się wokół mediów społecznościowych. To tam ludzie z całego świata spędzają najwięcej czasu, tam szukają dostawców usług, tam sprawdzają Twoją wiarygodność i historię. Dlatego właśnie rozwijanie działań w mediach społecznościowych jest nie do przecenienia – profil na Instagramie to fotograficzne must have, które pozwala pochwalić się własnymi dokonaniami, przypomnieć o sobie stałym klientom, a przy okazji nieustannie pozyskiwać nowych zainteresowanych! O tym, jak rozwinąć swoje działania na Instagramie i co warto wiedzieć, korzystając z tej platformy, napisaliśmy obszerny tekst – zerknij tu.
5. Przygotuj zapierające dech w piersiach portfolio
Podobnie jak strona internetowa i konto na Instagramie, dobre portfolio to podstawa, która pomaga przekonać klientów, że to właśnie Ty jesteś najlepszym wyborem, jakiego mogą dokonać. Aby zrobić je profesjonalnie, wybierz Twoje najlepsze zdjęcia – te, które sprawią, że klient z miejsca pomyśli „ja też takie chcę!”. Postaraj się, aby Twoje portfolio wyglądało tak dobrze, jak to tylko możliwe. Jednym z narzędzi, które pozwala stworzyć imponującą prezentację Twoich fotografii w zaledwie parę minut jest Photonesto.
6. Postaw na content marketing
Żeby dać się znaleźć w sieci, trzeba tworzyć content. To dzięki niemu możesz sprawić, że wszędzie będzie Cię pełno i wyrobisz sobie opinię doskonałego specjalisty. Jak zabrać się za tworzenie contentu? Dobrym rozwiązaniem jest regularne publikowanie zdjęć na Instagramie, a także pisanie bloga, na którym podzielisz się Twoję wiedzą i doświadczeniem. Wielu fotografów nagrywa także podcasty i filmiki, których używają, by wypromować swoje usługi.
Tworząc content należy zawsze pamiętać do kogo piszesz i po co to robisz. Warto pomyśleć też o tzw. lejku sprzedażowym – im więcej klientów przyciągniesz Twoimi działaniami marketingowymi, tym większa szansa, że paru z nich zdecyduje się na Twoje usługi!
7. Zadbaj o SEO
Kiedy już zdecydujesz się na prowadzenie bloga i na postawienie strony internetowej, bardzo ważne jest skupienie się na SEO (search engine optimisation), a więc na wyszukiwalności. W Internecie nic nie jest przypadkowe – jeśli chcesz, by ludzie odnaleźli Twoją stronę, musisz pozwolić algorytmom wyszukiwarek zidentyfikować ją, by mogły podsyłać ją innym. Jednak aby Google Cię zidentyfikowało, musi wiedzieć, czym się zajmujesz. A jedyną metodą, by się tego dowiedziało, jest właściwy dobór słów kluczowych, opisujących Twój biznes i Twoją ofertę. Przeanalizuj słowa kluczowe, które wstukują w wyszukiwarkę klienci, gdy szukają fotografów, a następnie upewnij się, że używasz ich regularnie w publikowanych przez Ciebie treściach. Pamiętaj, że ze słowami kluczowymi ważny jest umiar – Twoje teksty mają być przede wszystkim czytelne i zachęcające, nie staraj się więc umieszczać słów kluczy na siłę!
8. Wyróżnij się z tłumu!
Żyjemy w czasach, w których anonimowość nie popłaca. Zastanów się, jakie są Twoje USP (unique selling points, unikalne cechy Twoich produktów) i dlaczego klienci mają wybrać właśnie Ciebie. Przypomnij sobie, dlaczego Twoja oferta jest najlepsza. Następnie pozwól innym zobaczyć się Twoimi własnymi oczami! Nie bój się zadawać kontrowersyjnych pytań i wypowiadać swego zdania, nie obawiaj się rozgłosu ani krytyki. Stawiaj na bezkompromisowo świetne zdjęcia, łatwe do zapamiętania slogany, dobrze zaprojektowane logo. Idź śmiało do przodu i bądź własnym ambasadorem na każdym kroku!
9. Zadbaj o networking
W dobie pandemii networking, a więc spędzanie czasu z potencjalnymi klientami lub z ludźmi, którzy zajmują się tym samym, co Ty, bywa utrudnione. Póki można, bywaj na wydarzeniach i sympozjach zbierających osoby ze świata fotografii. Ale nie zapomnij, że najskuteczniejszą metodą networkingu, a jednocześnie taką, którą można stosować nie wychodząc z domu (a w skrajnych przypadkach nawet z łóżka), są wspomniane już wcześniej media społecznościowe. Możesz tam poznać ekspertów z branży, nawiązać kontakt z fotografami o międzynarodowej sławie, podejrzeć, co takiego robią inni, a wreszcie przyciągnąć nowych klientów.
10. Buduj społeczność wokół Twojej marki osobistej
Dzisiaj ludzie chcą robić interesy z drugim człowiekiem, a nie z bezduszną firmą. Dlatego niezwykle istotnym aspektem pracy marketingowej fotografa jest budowanie marki osobistej. Jak się za to zabrać? Poprzez pokazanie się klientom na wielu płaszczyznach:
– profesjonalnej – jako specjalisty, który robi świetne zdjęcia,
– osobistej – jako osoby, która jest ciepła, zaangażowana i dba o relacje,
– ludzkiej – jako człowieka, który ma swoje lepsze i gorsze dni i na tyle dużo poczucia humoru, że może o nich opowiadać innym.
Taki personal branding jest dziś niezwykle ważny, a przy tym bardzo łatwy do zbudowania, jeśli dobrze korzysta się z mediów społecznościowych!
11. Polub się z kamerką!
Krótkie filmy są dziś na absolutnym topie – przyciągają uwagę klientów i pozwalają im zapoznać się z Twoją marką w sposób łatwy i przyjemny, a także zapamiętać Cię na dłużej. Eksperci twierdzą, że są one niezwykle skuteczne w nawiązywaniu bliskiej więzi. Sprawdź, jak robić Instagramowe Reelsy, jak stworzyć filmiki nadające się na YouTube’a, jak korzystać z TikToka. Postaw na krótkie, zabawne i lekkie treści, które na długo zostają w pamięci. I oczywiście nie zapomnij umieścić w nich Twojego loga, nazwy strony www czy odnośnika do konta na Instagramie.
12. Zainwestuj w płatne reklamy
Jeśli masz już konta na mediach społecznościowych, jesteś guru blogów i stron internetowych i uwielbiasz nagrywać filmiki, nadszedł czas na reklamy. Są niezwykle skuteczne – wyświetlają się stargetowanym już użytkownikom, najczęściej tym, którzy śledzą podobne do Twoich profile albo wyszukiwali firmy oferujące usługi takie jak Twoje. Jednak nawet w płatne reklamy trzeba włożyć pracę i serce i przygotować ciekawą, intrygującą treść oraz skuteczne CTA (call to action), które zachęci potencjalnego klienta do kliknięcia w Twoją stronę, polubienia Twojego posta czy sprawdzenia Twojego cennika. Przemyśl dobrze każde słowo, które umieścisz w reklamie i nie zapomnij o imponującym zdjęciu, które opowie historię Twojej marki. Do dzieła!
Chcesz wiedzieć więcej?
W marketingu fotograficznym roboty jest naprawdę dużo i nie wszystko da się zrobić od razu. Dlatego dobrze jest o nim myśleć jak najczęściej i planować różne działania z wyprzedzeniem, a kiedy nadarzy się okazja i odrobina czasu wolnego, przejść od razu do rzeczy.
Po dodatkowe inspiracje marketingowe dla fotografów zajrzyjcie na nasz profil instagramowy!