SEO dla fotografa – skuteczne pozycjonowanie stron

przez Photonesto
SEO dla fotografa - skuteczne pozycjonowanie stron fotograficznych

Słyszeliście o SEO, ale nie jesteście pewni, z czym to się je? Chcecie dowiedzieć się więcej, bo czujecie, że lepsza widoczność Waszej strony www jest na wyciągnięcie ręki? Nie ma sprawy – z naszym przewodnikiem zdobędziecie wiedzę niezbędną do podbicia sieci, a co za tym idzie do zwiększenia Waszych zarobków. Zapraszamy do lektury!

SEO dla fotografów – podstawowe informacje

SEO, a więc Search Engine Optimisation – optymalizacja wyszukiwarek internetowych – to nic innego jak proces optymalizacji strony internetowej tak, aby stała się szybciej i łatwiej wyszukiwalna, a więc lepiej widoczna dla osób korzystających z Internetu. 

Wbrew powszechnej opinii, proces SEO nie polega tylko na dodawaniu do treści strony odpowiednich słów kluczowych, ale także na ulepszaniu technicznych aspektów witryny, dbaniu o to, jak szybko się ładuje, czy nadaje się do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, a także na rozbudowie znajdujących się tam treści oraz sieci linków, tak zewnętrznych jak i wewnętrznych. 

Co to oznacza w praktyce? Internet pełen jest stron www – szacuje się, że obecnie jest ich około 1,88 miliarda, co znaczy, że fizycznie niemożliwym jest przejrzenie ich wszystkich, gdy poszukuje się odpowiednich informacji. Właśnie dlatego powstały wyszukiwarki. Tą najbardziej znaną i najczęściej używaną jest Google – to tam wpisujemy słowa kluczowe, a w zamian dostajemy listę stron, które te słowa zawierają. 

Jak zatem sprawić, by Twoja strona znalazła się wysoko na liście tych, które zaproponuje Google wszystkim szukającym, dajmy na to, „fotografa w Warszawie”? Odpowiedzią jest właśnie SEO! 

Korzyści z SEO

Dzięki dobremu pozycjonowaniu Twoja witryna może znaleźć się na pierwszej stronie rezultatów wyszukiwania w Google, co znacząco zwiększa szanse na to, że zostanie kliknięta i odwiedzona przez użytkownika Internetu. Z kolei każde odwiedziny na Twojej stronie zwiększają szanse pozyskania faktycznego klienta, a więc zarobienia pieniędzy. 

Wniosek jest więc prosty: SEO = lepsza widoczność = pieniądze. I dlatego właśnie warto o nie zadbać.  

SEO dla fotografów – jak się za to zabrać?

Co ważne, w przeciwieństwie do płatnych reklam, SEO jest zupełnie darmowe, a dobre rezultaty możesz osiągnąć nawet jeśli nie jesteś internetowym guru, a swoją stroną zajmujesz się osobiście. Sprawdźmy, jak to zrobić.

1. Zidentyfikuj słowa kluczowe

Choć słowa kluczowe to nie wszystko, są jednak jednym z ważniejszych aspektów SEO. To na nich opiera się działanie wyszukiwarki Google: algorytmy skupiają się na wyszukiwaniu na stronach słów kluczy, żeby zweryfikować, czy dana strona internetowa zawiera treści, jakich poszukują internauci. Oznacza to, że jeśli będziesz używać odpowiednich słów kluczowych, algorytm Google odnajdzie Twoją stronę i podsunie ją osobom, które właśnie wystukały w oknie przeglądarki wyrazy określające Twoją witrynę. Im lepsze słowa kluczowe i im lepsze ich umieszczenie w tekście, tym wyżej Twoja strona zostanie wyświetlona. A wiedz, że statystki są bezlitosne – trzy pierwsze rezultaty wyszukiwania w Google dostają aż 60-80% klików! Podstawą jest więc dowiedzieć się, jakich słów kluczowych używają potencjalni klienci, gdy szukają zdjęć lub usług fotograficznych, które oferujesz.

Jak to zrobić? Pomyśl o tym, co robisz, zastanów się, co można wpisać, gdy szuka się podobnych do Twoich usług w Internecie, a następnie stwórz listę wyrazów, które wydają Ci się sensowne. Teraz skorzystaj z jednego z pomocnych narzędzi, jak na przykład planera słów kluczowych Google lub Answer The Public , dzięki którym zawęzisz Twoją listę do dwóch / trzech słów podstawowych i trzech słów uzupełniających. 

W następnej kolejności przejrzyj swój content, a więc wszystkie znajdujące się na Twojej stronie treści, właśnie po kątem słów kluczowych. Sprawdź, gdzie ich brakuje i w których miejscach możesz je dodać. Ale pamiętaj – w SEO nie chodzi o to, by tekst stał się zlepkiem słów kluczowych. Google ceni sobie oryginalność i czytelność, zadbaj więc o to, by zagęszczenie fraz kluczy nie było zbyt duże. 

2. Postaw na wyszukiwanie lokalne

Jeśli Twoimi głównymi słowami kluczami są „fotografia” i „sesje” zastanów się, czy nie byłoby dobrze dodać do nich także Twojej lokalizacji. W końcu fotografów na świecie jest wielu, ale może fotografów w Opolu albo sesji dziecięcych organizowanych w Łomży jest znacznie mniej? Postaw na lokalność, żeby znaleźć lokalnych klientów i zaistnieć w sąsiedztwie. Takie podejście pozwoli Ci na umieszczenie nazwy Twego biznesu na Google Maps. Co więcej, Google ma w zwyczaju rozpoznawać, gdzie znajdują się użytkownicy szukający danych usług i podsuwać wyniki, które są zlokalizowane w najbliższych okolicach.

3. Zajmij się szczegółami: metadanymi, tytułami i mapą strony

Nie od dziś wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego właśnie warto spędzić parę chwil nad optymalizacją Twoich metadanych, a więc tytułu SEO i opisu, który wyświetlany jest na stronach wyszukiwarek. Zwróć uwagę na to, by w nazwie Twojej strony znalazły się Twoje słowa kluczowe i zawsze staraj się umieścić je na początku. Pamiętaj też, że tytuł nie powinien być dłuższy niż 60 znaków, a opis nie powinien zawierać ich więcej niż 155-160.

4. Zoptymalizuj zdjęcia wrzucane na stronę

Kolejnym miejscem, w którym powinny pojawiać się Twoje słowa kluczowe, są zdjęcia, które zamieszczasz na stronie. Pamiętaj o odpowiednim nazwaniu każdego pliku zdjęciowego, o kompresacji zdjęć, a także o nadaniu im odpowiedniej nazwy i uzupełnianiu tekstu alternatywnego.

5. Załóż bloga

Blog to potężne narzędzie w walce o SEO. Dzięki niemu możesz nieustannie publikować wpisy zawierające Twoje słowa kluczowe i poprawiać swoją widoczność w sieci. Pisanie bloga rządzi się swoimi prawami – warto publikować regularnie i dbać o jakość wpisów tak, by odbiorcy mogli je traktować jak źródło wiedzy i chcieli regularnie do nich zaglądać. Różne źródła podają różne dane, jeśli chodzi o długość idealnego wpisu blogowego, ale wszystkie zgadzają się, że nie powinien być zbyt krótki – najlepiej, by oscylował w granicach 1 500 – 2 500 słów. Nie zawsze należy się tego trzymać: długie teksty potrafią skutecznie zniechęcić wiecznie zabieganych czytelników, a przecież pisząc bloga powinniśmy myśleć właśnie o nich. Dlatego dobrze też, by tekst był podzielony na podrozdziały oraz by najważniejsze jego części były wytłuszczone tak, żeby czytało się go szybciej i lepiej. Dobrym narzędziem, które pomaga doprowadzić wpisy blogowe do perfekcji, jest SEO Surfer

6. Teksty na stronie

W całym tym szaleństwie nie należy zapomnieć o samej stronie – na niej też powinny znaleźć się unikalne treści zwierające słowa klucze, dobre opisy usług, FAQ, opisy sesji zdjęciowych, informacje o fotografie. Należy je regularnie odświeżać, by dać przeglądarce szansę na ponowne ich dostrzeżenie.  

7. Zadbaj o linki zwrotne

Linki zwrotne to takie, które odsyłają do Twojej witryny z innych stron internetowych. Google traktuje je jako kolejny dowód na to, że Twoja strona jest wartościowa i należy ją wyświetlać jak największej liczbie użytkowników. 

Warto zadbać o to, gdzie pojawiają się Twoje linki zwrotne, bo Google premiuje te, które publikowane są na stronach o wysokiej wyszukiwalności. Umieszczaj je na forach tematycznych, w artykułach sponsorowanych czy w mediach społecznościowych. To ostatnie miejsce pozwala innym na dzielenie się Twoim linkiem, co jeszcze skuteczniej poprawi Twoją widoczność! 

8. Zadbaj o optymalizację mobilną i szybkość strony

Myśląc o stronie, nie zapominaj, że większość ludzi przegląda Internet, korzystając z telefonu. Dlatego niezwykle istotnym jest, by Twoja witryna nadawała się do wyświetlania na smartfonach czy tabletach. Właśnie takie strony są preferowane przez Google, szczególnie w przypadku wyszukiwań mobilnych. 

Kolejną ważną sprawą jest szybkość, z jaką ładuje się i działa strona. Użytkownicy nie są zbyt cierpliwi i porzucają witryny, na które wchodzi się zbyt długo. To z kolei przekłada się na „ocenę”, jaką daje Ci Google!

9. Skorzystaj z Google Search Console 

Narzędziem, z którym warto się zaprzyjaźnić już na początku przygody z SEO, jest Google Search Console. To zupełnie darmowy serwis, który pozwala monitorować Twoją obecność w wynikach wyszukiwania Google (liczbę wyświetleń, słowa kluczowe, itd.), a także zrozumieć, gdzie znajdują się ewentualne dziury i załatać je.

Ile trwa pozycjonowanie strony? To maraton, a nie sprint! 

Kiedy zabieramy się za jakieś konkretne działania, chcemy widzieć ich rezultaty. Jest to naturalne i zrozumiałe, jednak jeśli chodzi o SEO trzeba uzbroić się w cierpliwość. Budowanie contentu i bycie zauważonym przez Google trochę zajmuje. Mówi się, że aby zobaczyć pierwsze wyniki pracy nad wyszukiwalnością potrzeba od dwóch do sześciu miesięcy. W tym czasie trzeba oczywiście dopracowywać strategię i nieustannie obserwować, co działa, a co niekoniecznie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniach marketingowych dla fotografów, zajrzyj na naszego bloga i śledź nas na Facebooku i Instagramie!

Jeśli jeszcze nie korzystasz z Photonesto wypróbuj teraz !

Polecane artykuły